Bara två dagar efter att migrationsminister Johan Forssell (M) och regeringens utredare Anita Linder meddelat att skola, sjukvård och socialtjänst undantas från informationsplikten presenterades ett nytt lagförslag.
I propositionen ”Ökat informationsflöde till brottsbekämpningen” framgår att skolor trots allt kan bli tvingade att ange elever. Där föreslås att myndigheter och skolor ska lämna ut information om personer till polisen och andra brottsbekämpande myndigheter på eget initiativ. Syftet med lagen ska enligt justitieminister Gunnar Strömmer vara att motverka den organiserade brottsligheten.
Men förslaget har väckt omedelbar kritik.
– Vi tycker inte det här är bra, det är ju samma sak som ”angiverilagen” och som vi protesterade emot, säger Lena Linnerborg som är utbildningspolitisk chef vid Sveriges skolledare i en kommentar till DN.
Hennes oro är att lagen ska användas för att få fast barn till personer som lever i papperslöshet för att kunna utvisa dem.
Idag, tisdag, ska propositionen överlämnas till riksdagen och förslaget är att den nya lagen ska träda i kraft vid årsskiftet.
Anna Nygård