Fardosa Omar och Carl Hamilton.
Fardosa Omar och Carl Hamilton.

Alla trossamfund i Järva bjuds in till möte i Rinkeby Folkets hus imorgon kväll, torsdag den 12 februari, 18.00. Meningen är att de olika församlingarna ska diskutera vad som kan göras gemensamt för att motverka den rasism som idag dominerar samhällsdebatten.

Rinkeby Folkets hus har flera trossamfund bland sina medlemsorganisationer och det är verksamhetschefen i Folkets Hus, Fardosa Omar, och ordföranden, Carl Hamilton, som bjuder in. De skriver i kallelsen att den politiska debatten sedan en tid tillbaka präglas av påståenden om att alla stora samhällsproblem är kopplade till den invandrade befolkningen.

– Hela hösten har vi känt att perspektivet har skiftat i samhällsdebatten, och sociala problem beskrivs istället som etniska. Vi vänder oss mot detta och är oroliga att många i Järva ska känna sig som en andra klassens medborgare och att de inte är välkomna. Det är absolut inte bra för Sverige, säger Carl Hamilton.

Annons:

Efter skjutningarna 2021 träffades tio religiösa församlingar i Järva till ett gemensamt möte och skrev ett upprop mot våld och kriminalitet tillsammans. Nu hoppas Rinkeby Folkets hus på ett liknande engagemang.

Församlingarna representerar en stor del av Järvas befolkning

– Det finns skäl för trossamfunden att samlas igen och göra en gemensam markering, av mer moralisk karaktär än politisk. Därför bjuder vi in alla församlingar för att höra hur de upplever situationen idag, säger Carl Hamilton.

Rinkeby Folkets hus vill med uppropet rikta sig till det politiska Sverige och betona betydelsen av förebyggande åtgärder och civilsamhällets kraft.
– Tron har en samlande kraft och församlingarna representerar en stor del av Järvas befolkning. Det är viktigt att vi använder den gemenskap som finns, säger Fardosa Omar.

Kerstin Gustafsson Figueroa