På Sibeliusgången 2 i Akalla var dörren öppen till den lokala föreningen i RSMH, Riksförbundet för Social och Mental Hälsa.
– Välkommen in på fika, sade Pia Olsson, ordförande i lokalavdelningen i Järva.
I lokalerna, som RSMH delar med stadsdelens seniorverksamhet, bjuds det på tårta, bullar och småkakor. Borden är välbesatta och folk kommer och går. Pia Olsson, som har bott i Järva länge, är motorn i den lokala verksamheten.
– Ja, vi ordnar utflykter och olika aktiviteter. Vi spelar minigolf i Akalla, det har vi gjort i flera år, och så har jag en kvinnogrupp på onsdagar. Då bjuder jag på soppa.
Igår, den 17 september, anordnades Sveriges största fika mot ensamhet. Enligt RSMH besväras var femte svensk av ofrivillig ensamhet, och blir ensamheten långvarig kan den få allvarliga konsekvenser.
– Fika mot ensamhet är en nationell kampanj, det bjuds på gratis fika i alla lokalföreningar över hela landet. Men här i Akalla har vi öppet alla vardagar, säger Pia Olsson.
Kerstin Gustafsson Figueroa



