Den här veckan och två veckor framåt, till den 25 juli, gästar Sommar i Järva Kulturtorget i Husby. Precis som tidigare år har de en rad olika aktiviteter på vardagar: med allt ifrån teater och pyssel till ledarledda turneringar.

På fredagen var vädret lite sämre än dagarna innan och det märktes på besökarantalet, berättar några av Sommar i Järvas handledare. Dagen innan hade Stockholm innebandy haft turnering och lockat 90 barn, både killar och tjejer. Handledarna är fem till antalet och ser förutom att assistera besökare även till att 20 sommarjobbare hålls sysselsatta.

Just denna dag är även Fritidsbiblioteket på plats med sin pop-up och gula hoodies för att lära ut skateboard, låna ut tennisutrustning och basketbollar. De håller vanligtvis till på Husby gård, men med fler sommarjobbare och generösare öppettider (vardagar mellan klockan 13-19) kan de dela upp sig något.

Annons:

Vid ena kortsidan av den stora containern får alla som vill testa på spraymålning. Iklädda full skyddsutrustning och under uppsyn av instruktör tar flera barn chansen. De experimenterar så med färg på planket att den starka doften sprids över hela torget. Själva containern målades nyligen av sommarjobbare, berättar projektledaren Issa Nagibi.

Besökarantalet har hittills varierat kring 50 barn per dag, även om exempelvis tisdagens Nalle Clown-föreställning var mer välbesökt. Gällande mat, som efterfrågats vid flera tillfällen, ordnas bara ett fåtal måltider. Förra veckan hade de till exempel en grillning i Rinkeby, annars bjuds det mer på godis som vinst i samband med någon tävling.

Några mammor på plats reagerar på att det känns som att det är färre aktiviteter för små barn detta år. De saknar fler spel och möjligheten att rita och måla spontant.

Issa Nagibi menar att det snarare är en bredd på aktiviteter i år, med exempelvis föredrag av Civilförsvarsförbundet och Reformaten.
– Jag skulle säga att det är för alla barn och unga, men 7-13 år är främst i fokus, säger han.

Programmet för Sommar i Järva presenteras veckovis på deras instagramkonto. Den 28 juli-15 augusti kommer de till Tensta.

David Johansson