Folkets Husby fotat utifrån, mycket folk i lokalen.

Folkets Husby blev fullsatt när s-föreningarna i västerort arrangerade möte på onsdagskvällen.
– Tänk, att så många kom hit ikväll, trots snöstorm och oväder, sade Lawen Redar, integrationspolitisk talesperson för Socialdemokraterna.

Arrangörerna hade förväntat sig omkring 60 personer, men fler stolar fick ställas ut och nästan tre gånger så många kom. Anders Österberg, biträdande finansborgarråd och boende i Akalla, inledde med en lägesrapport.
– När vi tog över hade Akalla varken ICA eller bankomat, och det är egentligen inte politikernas ansvar. Men vi såg till att nu finns både en COOP-butik och bankomat.

Sedan visade han 88 bilder i rekordfart, om hur bilden av Järva i medierna har förändrats. Han börjar med Husby-kravallerna, skjutningar och sprängningar. För att sedan visa vad som skrivs nu, om det som hänt under den här mandatperioden. Han nämner bland annat de medborgarförslag som blivit verklighet, som boulebana och utegym, att de lokala torgen rustas upp, nya bostäder byggs och att Svenska fotbollsförbundet ska bygga en ny anläggning i Kista.

Annons:
Annons:

Det kommer att krävas både mod och tålamod


– Vi har också köpt tillbaka 1200 hyresrätter i Hjulsta, vi vill inte ha flera oseriösa hyresvärdar.

Då fick Anders Österberg applåder. Han sade också:
– Alla som söker sommarjobb får det, tusentals anställda i Stockholms äldreomsorg och förskola får arbetsskor

Han önskade att alla barn som växer upp ska känna hopp och framtidstro istället för att välja fel väg.
– Men det kommer att krävas både mod och tålamod för att vi ska klara av det här. Det kommer att ta tid, sade Anders Österberg.

Annons:
Annons:

Sedan var det Lawen Redars tur, riksdagsledamot och socialdemokraternas talesperson för integrationsfrågor. Hon berättade, som hon brukar, att hon en gång i tiden arbetade på Blå Huset i Tensta, och att hon har bott i både Akalla och Kista.
– Många av er har känt mig sedan jag var barn, sade hon och tackade för allt stöd hon fått.

Högerpolitik bygger på att öka arbetslösheten

Hon konstaterade att det stödet också för med sig krav på henne, att lyssna på dem och se till så att människor kommer i arbete.
– Högerpartierna brukar säga att om vi sänker skatten så kommer fler människor att få jobb. Med de senaste årens massiva skattesänkningar borde Sverige ha full sysselsättning i så fall, det har vi inte.

Högerpolitik bygger på att öka arbetslösheten, sade Lawen Redar.
– För med hög arbetslöshet kan man pressa löner och villkor. Det är det det handlar om.

Lawen Redar i samspråk med några s-kvinnor.
Lawen Redar i samspråk med några s-kvinnor.

Lawen Redar sade att regeringen har halverat stödet till arbetsmarknadspolitik.
– Vi satsade 13 miljarder, idag satsar regeringen 7 miljarder, fastän arbetslösheten snart är 9 procent, dubbelt så hög.

Hon lovade arbetsmarknadsåtgärder som leder till utbildning och riktiga jobb.

Sedan ombads alla att diskutera vilken fråga som är allra viktigast inför valet

Sedan ombads alla att vända sig till den som satt bredvid och diskutera vilken fråga som är allra viktigast nu inför valet. Därpå följde en rad kommentarer och frågor från publiken:

– Jag bor i Akalla, och jag vill inte att socialdemokratiska företrädare ska kalla inte mitt område för utsatt. Jag är inte utsatt, men området är eftersatt, säg det istället.

– Vi behöver en moské, och pengar kommer inte från utlandet, utan från våra egna fickor. Vi behöver att staden ger sitt tillstånd, före valet.

– Vi behöver behöver pengar till de så kallade utsatta områden, inte bara ord.

– Vi vill att biblioteket flyttar tillbaka till Tensta träff, huset är byggt för att vara bibliotek och det behövs där.

En kvinna, som fick långa applåder, sade:
– Den viktigaste frågan är ekonomisk, hyrorna höjs och många är arbetslösa i våra områden. Hur ska en människa med noll i inkomst och hög hyra överleva?

Kerstin Gustafsson Figueroa