Tensta skatepark
Tensta skatepark

I söndags förmiddag när Skate Nation skulle köra igång sin träff i Tensta Skatepark upptäckte de att de tio skateboardar som förvarats inlåsta i parken var borta.
– Bara hjälmarna var kvar. Det känns surt såklart, säger Axel Lindquist från Skate Nation Järva
.

Varje söndag mellan klockan 11 och 13 håller Skate Nation öppna träffar för barn och ungdomar som vill prova på att åka skateboard. De har haft utrustning att låna ut, till alla som kommer men nu saknas brädorna.

– Låsen hängde kvar låsta, men någon hade skruvat bort andra skruvar på lådan de låg i. Vi har fått den här lådan av Stockholms stad, vilket är superschysst, men det fanns en liten svaghet i designen, visade det sig, säger Axel Lindquist.

Annons:

Tack vare generösa personer som lånade ut sina egna skateboardar kunde söndagsåket bli av som planerat och en bättre förvaringslåda är på gång.

Om någon vill lämna tillbaka brädorna är det bara att göra det

– Vi har världens bästa ledare så de åkte dit med sina egna brädor och erbjöd dem. Sedan har vi fått nya brädor av Stockholms skatepark som har stöd av Riksidrottsförbundet, men de skulle egentligen vara till andra aktiviteter.

Axel Lindquist och Skate Nation Järva uppmanar nu allmänheten att höra av sig till dem på Instagram eller via mejl, om de har några tips om de försvunna skateboarderna.

– I och med att skateboardar är ganska specifika med olika grafiker på undersidan kan man ganska lätt hitta rätt brädor om de plötsligt börjar dyka upp på någon andrahandsmarknad. De är värda ungefär 2000 kronor styck.

Om det är någon som lånat brädorna och vill lämna tillbaka dem är det bara att göra det vid skateparken hälsar Axel Lindquist.

Anna Nygård