Stadens exploateringskontor bjöd torsdagen den 11 december in till ett samrådsmöte för att presentera planerna för ett nytt ca 200 meter långt och sju våningar högt bostadshus mellan Krällingegränd och E18, alldeles intill Hjulstavägen i Tenstas nordöstra hörn.
Man hade storsatsat genom att hyra den stora Stockholmssalen i Tensta träff. Stadsbyggnadskontoret hade låtit trycka upp ett kort med information och en inbjudan till samrådsmötet som skulle delas ut i brevlådorna. Dessutom hade man köpt en stor annonsplats i tidningen “Mitt i Järva” och hänvisade till informationsmaterial i Tenstas bibliotek.
Man förväntade sig förmodligen ett stormigt möte
Till samrådsmötet hade man trummat ihop en stor expertpanel från byggherren Familjebostäder, stadsbyggnadskontoret och informatörer från exploateringskontoret och arkitekten från White arkitekter. Man förväntade sig förmodligen ett stormigt möte och en nästan fullsatt sal med arga och intresserade hyresgäster från det långa och färgglada huset på Krällingegränd som skulle komma att få sin hänförande utsikt över Järvafältet och E18 skymd.
Här på Krällingegränd 21-39 bor 280 personerna över 16 år. Men så kom det bara tre, säger tre, hyresgäster och ingen av dem gjorde sin röst hörd och protesterade mot projektet.
Nästan ingen på Krällingegränd kände till att samrådsmötet skulle ske
Vad berodde detta antiklimax på? Jo, det visade sig att nästan ingen på Krällingegränd kände till att samrådsmötet skulle ske. Vi som bor i Tensta vet att det är ett ständigt återkommande problem med utebliven distribution av reklam och “Mitt i tidningen”. Så dessa kom aldrig att delas ut och fick man varken tidning eller informationskort så lämnades man helt ovetande om samrådsmötet.
Man kan ju knappast klandra stadsbyggnadskontoret och exploateringskontoret för att informationen inte gick ut trots en hög ambitionsnivå. Däremot kan man klandra dessa för att man missat att skicka information till biblioteket för att sättas upp på väggen. Detta hade utlovats på både informationskortet och i tidningsannonsen. Först dagen efter samrådsmötet kom en plansch med information på plats i biblioteket.
Fortfarande är det många som inte vet vad som är på väg att hända med deras utsikt
Man kan verkligen fråga sig om samrådsmötet kan godkännas och uppfyllde alla formella krav då så mycket fallerade. Förmodligen måste man göra om samrådsmötet och denna gång göra rätt.
En av de tre boende på Krällingegränd som fanns i publiken trodde att ca 30-40 personer skulle ha dykt upp om man hade känt till mötet och projektet. Förmodligen är det så att nu i slutet på januari, och då är det bara en vecka kvar till tiden för överklaganden går ut, att det fortfarande är många på Krällingegränd som inte vet vad som är på väg att hända med deras utsikt över Järvafältet.
Hade mötet skett i Bromma hade lokalen varit fullsatt med högljudda, pålästa och engagerade medborgare
Men även om de boende på Krällingegränd nåtts av informationen skulle intresset för samrådsmötet med all sannolikhet vara lågt om man jämför med erfarenheter från tidigare samrådsmöten i Tensta. Eller var det just för att mötet hölls i Tensta som det blev en sådan avslagen historia? Hade mötet istället skett i till exempel Bromma hade lokalen varit fullsatt med högljudda, pålästa, revirhävdande, skrivkunniga och engagerade medborgare. Förmodligen hade man inte ens kommit på tanken att försöka driva igenom bygget av ett 200 meter långt bostadshus i sju våningar i Bromma.
Kanske beror allmänhetens låga intresse för att komma till samrådsmöten på språksvårigheter. Eller bristande förtroende för myndigheter och uppfattningen att ens åsikter inte kommer beaktas och att det inte lönar sig att engagera sig. Ett annat hinder är att eventuella synpunkter på planförslaget endast kan lämnas in skriftligen vilket poängterades väldigt tydligt av exploateringskontorets informatör.

Och är man inte förmögen att skriva på svenska innebär detta absoluta krav att många synpunkter inte når fram till dem som bestämmer över projektet. Det som sades på mötet protokollfördes inte och kommer inte att beaktas.
I och för sig var det väldigt många experter och ansvariga för projektet närvarande på mötet, mångdubbelt fler än åhörarna. Förhoppningsvis tog de kanske till sig några av de synpunkter som framfördes muntligen på mötet. Ett problem är också att projektet har kommit så långt och att väldigt många projekteringstimmar redan lagts ner. Därför är motståndet mot att göra några förändringar stort då det skulle fördröja projektet och kosta mycket pengar.
Om missnöjet bland väljarna blir stort kan politikerna bli rädda och dra i bromsen.
Man kan diskutera om inte samrådsmöten ska komma mycket tidigare i processen och innan man har låst fast sig. Nu ställs man inför ett i varje detalj genomarbetat förslag. Det finns inget utrymme för att komma med det allra minsta lilla ändringsförslag. Tycker man till exempel att parkeringslösningen är ogenomtänkt med bara 62 parkeringsplatser och med en utfart direkt ut mot Hjulstavägen (lilla E18) som ingen annanstans har en “privat” utfart. Då kanske man skulle behöva skjuta husen några meter söderut för att få plats med en mer effektiv parkeringslösning. I så fall måste hela projektet ritas om till en mycket stor kostnad. Det finns också en von oben-attityd som innebär att man inte tror att det kan dyka upp någon användbar idé från amatörer, det vill säga allmänheten.
Något annat som kan få betydelse för projektet är att det i år är valår. Om missnöjet över projektet bland väljarna blir stort så kan politikerna bli rädda för att förlora väljare och dra i bromsen.
Man kan ställa sig frågan om det verkligen behövs fler lägenheter i Tensta
Den svaga byggkonjunkturen och att efterfrågan på nya lägenheter i Tensta är mycket svagt är säkert också en huvudvärk för beställaren. Bostadshusen på Tensta terrassen har fortfarande inte börjat byggas trots att planerna har bubblat sedan början på 2000-talet. Man kan ställa sig frågan om det verkligen behövs fler lägenheter i Tensta 700 meter från tunnelbanan och med en motorväg alldeles utanför knuten? Så den som lever får se hur det går med detta projekt…
Om detta förslag blir utfört är risken stor att även Lättingebackens parkeringsyta i grannkvarteret kommer att bebyggas med ett gigantiskt högt och långt flerfamiljshus. Eftersom förutsättningarna där är identiska. Där har planarbetet pausats enligt stadens information.
Vill man veta mer om projektet kan man gå in på: vaxer.stockholm/bostader-krallingegrand
Sista chansen att lämna in synpunkter är den 2 februari. Endast skriftliga svar accepteras. Ange diarienumret 2022-04435 och skicka dina synpunkter till stadsbyggnadskontoret@stockholm.se