Under veckan har basketmatcherna gått för fullt med ett fullspäckat schema. Dagarna har inletts med damlagets matcher, följt av herrmatcherna på kvällarna.
Vid ingången möts man av ungdomsvolontärer som alla är engagerade i Shanta IF. Allt från före detta spelare, som numera är utbildade domare, till nyblivna spelare.

– Många matcher har hållit hög nivå. Hittills har mötet mellan Tureberg och Västerås varit det mest händelserika, sade volontär och Shanta IF-spelaren Nasrudin.
När man kliver in i hallen möts man av musik från DJ:n som höjer stämningen. När matchen startar spelar både Shanta IF och Tureberg intensivt. Poängen tickar upp på tavlan minut för minut, och domaren blåser i visselpipan. Ena sekunden är spelarna på höger planhalva, men så fort motståndarlaget tar bollen flyttas spelet snabbt över till vänster. Publiken satt fastklistrade och följde spelet.

På läktaren satt familjemedlemmar, vänner och engagerade basketentusiaster som hejade på lagen.

– Denna turnering betyder mycket för oss och för många i Stockholms basketscen, speciellt i Järva och Rinkeby. Nu på sommaren finns det inte så mycket att göra. Vi vill verkligen liva upp det, sade Saleeban Mohamed, verksamhetsansvarig Shanta IF.
Veckan har inte bara handlat om basketmatcher. Det har även innehållit workshops om barn- och ungdomsfritidsverksamheter, samt utbildningar för domarlicenser. Majoriteten av deltagarna har varit tjejer och representanter från Shanta IF.
– Tjejinsatsen har kickat igång och många har varit entusiastiska. Det har varit väldigt populärt. Många har frågat efter den under en tid. Nästa år hoppas vi att den ska bli ännu större, Sade Saleeban Mohammed.

Matcherna mellan Shanta och Tureberg har varit viktiga i veckans turnering. Båda lagen har hållit sig obesegrade hittills, och i damturneringen har Tureberg dominerat.
– Vi ser fram emot att se vilka som vinner och hoppas på en spännande final både i dam- och herrturneringen.
Khadijah Mire

