Rashid Mohammed är ett välbekant ansikte i Tensta. Han står på fjärde plats till kommunfullmäktige och på plats elva på Vänsterpartiets riksdagslista i Stockholm.
– Jag vill motverka segregation och skapa verkliga möjligheter för människor som bor här, säger han.
Rashid Mohammed, 65, har varit aktiv i Vänsterpartiet i över 20 år. Han bor i Tensta och är socionom, men sedan flera år heltidspolitiker. För honom är jämlikhet, rättvisa och trygghet de viktigaste frågorna. Med sin politik vill han skapa bättre förutsättningar för Järvaborna genom större satsningar på jobb och billigare bostäder.
– Jag brinner för människor som har det svårt och som behöver hjälp, speciellt här i Järva. Vi måste skapa fler arbetstillfällen och samtidigt se till att trångboddheten minskar. Framför allt måste unga få bättre möjligheter att flytta till egna bostäder, säger han.
Det behövs ett starkt Vänsterparti i regeringen
Vänsterpartiet kräver att få ministerposter i en eventuell rödgrön regering. Han menar att det är ett rimligt krav för att få inflytande i politiken.
– Det behövs ett starkt Vänsterparti i regeringen. Om vi ska ta ansvar för politiken och Sverige är det oerhört viktigt att man är med och påverkar.
Vänsterpartiet har riktat kritik mot Tidöpartiernas omtalade tonårsutvisningar och vill att man hämtar hem de utvisade ungdomarna. Rashid beskriver utvisningarna som förfärliga och tycker att de är lagmässigt fel.
– Staten måste ta ansvar och ta hem ungdomarna. Sverige är deras hem och de har etablerat sig här. Jag motsätter mig att man inför tidsbegränsade uppehållstillstånd och utvisar tonåringar. Det är en katastrof.
Elina Lyhde Nial
Gabriel Nilsson
Max Toftén
Under 2026 samarbetar studenter från JMK, Enheten för journalistik, medier och kommunikation vid Stockholms universitet, med Nyhetsbyrån Järva. Vi publicerar deras texter löpande inför valet.


