Foto: Wikimedia Commons

Med ett nytt kommunalt bolag för fastighetsutveckling hoppas den rödgröna majoriteten i Stockholms stad kunna locka nya investeringar och företag till Kista. Men exakt vad som ska göras är oklart.

Det nya bolaget ska bidra till att utveckla både befintliga fastigheter och obebyggda tomter i Kista i samarbete med fastighetsägare och andra viktiga aktörer i området. Syftet med satsningen är att göra Kista mer levande och attraktivt och notan kommer enligt Dagens industri att landa på 100 miljoner kronor.

För att förbättra samordningen mellan politiker, fastighetsägare och andra centrala aktörer ska staden också upprätta en organisation de kallar för Kista Advisory Board. De föreslår även att stadens politiska representation ska återinföras i styrelsen för stiftelsen Electrum, som driver Kista Science City.

Annons:
Annons:

– Kista har en unik potential att fortsätta växa som ett ledande nav för teknik och innovation, samtidigt som stadsdelen omvandlas till en mer levande blandstad. Med ett nytt fastighetsutvecklingsbolag och inrättandet av Kista Advisory Board tar vi ett aktivt och långsiktigt ansvar för Kistas fortsatta utveckling, säger finansborgarrådet Karin Wanngård (S) i ett pressmeddelande.

För att öka tryggheten i Kista vill staden ha bättre belysning, upprustning av torg och parker, löpande kommunikation med lokala aktörer, mer övervakning och fler ordningsvakter i området.