Nyligen anordnade House of Sawda den första marknadsdagen i Kista Träff – ett evenemang som lockade över 250 besökare och flera företag inom modest mode. 

Syftet med marknadsdagen var att skapa en mötesplats där kvinnor kunde upptäcka och köpa kläder som abaya, hijab och khimaar, samt att lyfta fram kvinnliga entreprenörer i branschen.

Förutom shoppingmöjligheter bjöd dagen även på panelsamtal med företag och gäster, där diskussionerna kretsade kring modest mode och kvinnors entreprenörskap. Besökarna fick dessutom ta del av giveaways och goodiebags.

Annons:

Det finns ett stort intresse för modest mode i Sverige

Bakom initiativet står Hibaakh Jamac från Stockholm och Hawa Sissoko från Paris, Frankrike. Grundarna av House of Sawda är en plattform som vill göra det lättare för kvinnor att hitta kläder inom modest mode och samtidigt stötta småföretagare.

Arrangörerna hade inte förväntat sig så många besökare, och det visar verkligen att det finns ett stort intresse för modest mode i Sverige. Detta är bara början. Efter den lyckade premiären planerar House of Sawda fler marknadsdagar framöver för att fortsätta lyfta modest mode och stärka kvinnliga entreprenörer i Sverige.


Hibaakh Jamac