En lagbild på glada spelare.
Futsal Club Bosna

Trots ett tidigt underläge lyckas vi vända matchen redan i första halvlek och går till paus med en stark 4–1-ledning.

Vår målvakt Martin Limpar står för flera kvalificerade räddningar och tillsammans med lagets exemplariska inställning lägger han grunden för den imponerande vändningen.

I andra halvlek fortsätter vi på samma sätt och visar upp riktigt fin futsal. Spelet flyter, självförtroendet växer och siffrorna rinner iväg. Det blir till slut en mycket väl genomförd match med stabilt målvaktsspel, starkt försvar och många vackra anfall – och inte minst flera riktigt snygga mål.

Annons:

Nästa lördag åker vi till Skarpnäck för att möta Spårvägen kl. 11.30. Det blir ett riktigt toppderby mellan tabellens etta och tvåa.

Futsal Club Bosna – Åkersberga IK 14–3 (4–1)
Målskyttar:
• Vidal Duvnas – 3 mål
• Oliver Arosell – 2 mål
• Abdulmannan Khalil – 3 mål
• Daniel Ahari – 2 mål
• Mohammed Mohtadi – 1 mål
• Edin Gigovic – 1 mål
• Asokolo Simba – 1 mål
• Antonio Badhke – 1 mål

Elvir Kazinic, Futsal Club Bosna