Jag vet ingenstans där det finns så mycket skräp som i Tensta. Det slängs vad som helst överallt, trots att det finns ganska gott om papperskorgar. Dock är dessa väldigt ojämnt fördelade i stadsdelen.

Det verkar handla om moral, attityd och uppfostran. De som bor här verkar inte förstå vitsen med papperskorgarna. Det finns alltså ett mycket stort behov av att plocka bort skräp.

För några år sedan fanns en städpatrull bestående av ett gäng i gula skyddsvästar som utrustade med griptänger gick runt i Tensta och plockade skräp och fyllde en soptunna på hjul. I deras arbetsuppgift borde också Ingå att göra rent parksofforna.

Annons:

Mitt medborgarförslag är att denna grupp återupprättas. Det kanske också är ett bra sätt att ge arbetslösa eller skolungdomar ett meningsfullt arbete. Och så får vi ett trivsammare och renare Tensta. Om Tensta blir rent så ökar förhoppningsvis benägenheten att använda områdets papperskorgar. Det kommer då att bli mer skämmigt att skräpa ner.

Ulf Melander 

Läs mer om verksamheten Järva Rent och Snyggt , när föreningarna städade Järva under flera år, men som politikerna beslutade att lägga ned.