Vanligtvis brukar toppen på influensavågen komma kring nyårshelgen, men i år verkar den dröja. Vården ser ett ökat antal insjuknade vecka för vecka. Ökningen gäller både säsongsinfluensan och vinterkräksjukan.
Läget i Region Stockholm är i stort sett hanterbart, men akutsjukhusen har haft ett ökat inflöde av halkskador, vilket påverkat ortopedavdelningarna.
Norovirus, vinterkräksjuka, ökade under jul- och nyårshelgerna.
Fallen av influensa och RS-virus ökar också, medan mykoplasma minskar och covid-19 håller en jämn nivå.
Region Stockholm uppmanar alla över 65 år och de som tillhör riskgrupper att vaccinera sig mot influensa och covid-19, och påpekar att det inte är för sent in på säsongen att ta vaccin.
Övriga rekommendationer är att stanna hemma om man känner sig sjuk, vara noga med handhygienen och att använda broddar för att undvika halkskador.
Om man tror att man är i behov av vård, är det bra att ringa till 1177 och tala med en sjuksköterska.
Vid livshotande tillstånd, ska man alltid ringa 112.
Källa: Region Stockholm