Nu i sommar vill Imran visa en av hans omtyckta maträtter. Han har gjort en ny variant av sydkoreansk friterad kyckling, där han använder piri piri.
– Min målsättning är att få unga från orten att prova att följa mina recept och se hur roligt det är med matlagning.
I sommar har Imran bara tagit det lugnt, testat nya recept och såklart lagat mat. Han började dela med sig av sina recept redan 2020 och har varit en flitig Instagrammare som har återkommit i flera artiklar i Nyhetsbyrån Järva. På hans konto @Imrans.kitchen blandas enkla recept från olika matkulturer, rätter som alla kan göra.
– Jag har börjat köra även på TikTok sedan årsskiftet och det är verkligen kul att unga killar kommer fram till mig och känner igen mig. Många speciellt från Tensta har provat mina recept och uppskattat det.
Det har blivit trendigt med mat på nätet, konstaterar han, och intresset för matlagning har växt.
– Allt fler vågar prova på och inspireras av just tillagningsanvisningar. Jag kommer fortsätta med fler recept och bättre videos.
I traditionell sydkoreansk friterad kyckling används gochujang, vilket är både svårt att hitta och dessutom innehåller alkohol.
– Därför tänkte jag att jag kunde göra en fusion med piri piri -sås istället och det blev faktiskt otroligt gott. Den är inte heller så tidskrävande utöver marineringstiden, vilket är ett stort plus, säger Imran.
Krista Sirviö

Sydkoreansk friterad kyckling med piri piri
Ingredienser:
Marinad: 600 g kycklingbröstfilé
2 msk sojasås
2 vitlöksklyftor, pressade
2 msk ingefära, riven
1 msk citronjuice
1 tsk svartpeppar
Fritering:
Solrosolja
2 dl majsstärkelse
Sås:
2 tsk piri piri-sås
2 msk ketchup
2 msk honung
1 msk brunt socker
1 msk sojasås
0,5 msk vatten
3 vitlöksklyftor, pressade
1 msk sesamolja
Topping:
Sesamfrön
Gör så här:
1. Skär kycklingbröstfilén i tjocka strimlor.
2. Blanda kycklingbitarna med sojasås, pressad vitlök, riven ingefära, citronjuice och svartpeppar.
Låt det marinera i kylskåp i minst en timme.
3. Blanda ihop piri piri-sås, ketchup, honung, brunt socker, sojasås, vatten, pressad vitlök och sesamolja i en kastrull. Låt sjuda på svag värme i 2–3 minuter. Ställ åt sidan.
4. Hetta upp solrosolja i en djup stekpanna eller kastrull på medelhög värme (ca 180°).
5. Vänd kycklingbitarna noggrant i majsstärkelsen så att de blir helt täckta. Fritera kycklingen i omgångar tills paneringen har stelnat till en fast, ljusgul skorpa (de ska inte få färg än). Ta upp och låt rinna av.
Efter första friteringen kan det finnas många smulor kvar. Om du kan är det bra att filtrera före nästa fritering.
6. Fritera kycklingbitarna en andra gång (medelhög värme igen) tills de är helt gyllenbruna, krispiga och genomstekta.
7. Vänd omedelbart de nyfriterade kycklingbitarna i såsen så att de täcks jämnt. Toppa med sesamfrön.


