Midsommarafton firas för fullt i Järva och kring lunchtid restes midsommarstången vid Akalla by framför hundratals av besökare.

Folk köar för att köpa hembakat fika, sockervadd, kransar och för att barnen ska få några minuter i den populära hoppborgen. Cornelis Vreeswijk ljuder på högtalare från dansbanan och funktionärer med t-shirtar som det står Akalla by på hjälper till att koordinera det hela. Men det kanske viktigaste för många är att solen skiner, den behagliga temperaturen och inte framför allt inget regn (ännu).

Natalie Abraham och Akshita Mittal.

När stången efter lite om och men med att placera den stabilt väl är invigd applåderar folket. Några av de som står i vimlet är Akshita Mittal från Jakobsberg och Natalie Abraham från Sundbyberg.

Annons:

– Vi har varit här tidigare men det är första gången på midsommar, säger Akshita Mittal på engelska.

Att de kom just hit idag är helt enkelt för att det ligger ”i närheten”.

Irene Westerberg.

Lokalbon Iréne Westerberg är dagen till ära klädd i somrig klänning. Hon var i Akalla by även på nationaldagen, men gillar midsommarfirandet hittills mer.

– När jag kom hit spelade de bland annat Evert Taube och andra svenska sånger i bakgrunden, det tyckte jag var trevligt.

Firandet i Akalla by började med smyckning av midsommarstången vid klockan 11, stången restes vid 12-tiden och sedan blev det ringdans till Bosse Larssons klassiska inspelningar. På eftermiddagen utlovas familjeunderhållning när Clownen Lidiana gör ett återbesök, mer dans kring stången och ett uppträdande av en aerobicsgrupp.

David Johansson