Åttaårige Hamza Mohamed från Rinkeby är ny Stockholms-mästare i terränglöpning för pojkar 9 år.
Hamza älskar att träna. Han springer med Rinkeby Run varje morgon före skolan och sen tränar han med Kista SC friidrott på kvällarna.
Som om inte det räckte så spelar Hamza fotboll så fort han får en chans. Det är alltså inte så konstigt att Hamza är en snabb löpare. På morgonträningen runt Askebyskolan är Hamza alltid snabbast. “Jag kan inte hänga med Hamza runt skolan” säger Kokob Hailemichael som leder morgonträningarna.
“Igår kväll tränade han för fullt, som vanligt” sa Mohammedreza “Reza” Abootarabi,som är Hamzas friidrottstränare i Kista SC, och en av Sveriges bästa långdistanslöpare.
Att Hamza älskar att träna är hundra gånger viktigare än resultaten. I löpning vinner träningsflit alltid över talang. Sen skadar det inte att Hamza har ärvt pappa Mohammads talang. Mohammad var en av Stockholms bästa medeldistanslöpare för 15 år sen.
Mårten Westberg, Rinkeby Run


