Gambianska kulturfestivalen invigdes på Sergels torg
Gambianska kulturfestivalen invigdes på Sergels torg.

På lördagen inleddes den årligen återkommande kulturveckan. I år uppmärksammas den extra i och med att det är 50 år sedan föreningen GOIS, The Gambian Organisation in Sweden bildades. Den här gången inleddes firandet med Sabarr på Sergels torg. 

Sabarr är en musik- och dansstil med energisk trumning och dans. När det är fest plockas trummorna fram och danserna till improviseras ofta. På Sergels torg var stolar utplacerade i en vid cirkel. Det symboliserade “circel of life” – alla var välkomna. Vid detta evenemang var alla etniska grupper, tribes, som finns i Gambia representerade. Musiken lockade många åskådare runt torget, både i innersta cirkeln och uppe i gatuplan.  

För veckan har ett väl genomtänkt och aktuellt program satts samman. Bland annat var Gambias utrikesminister på besök under måndagen.  

Annons:

– Det är en stor ära att Dr. Mamadou Tangara kommer ända till oss i Sverige på besök. Han kommer att hålla i ett seminarium i Kista, säger Fatou Juke som är ordförande för GOIS.  

Framgångsrika personer med gambianskt ursprung deltar

På tisdagen arrangeras ett seminarium på temat Sociala tjänster och brottsförebyggande åtgärder.  

– Det är många som är rädda för Socialtjänsten och tror att de tar barnen ifrån familjen så fort det är något problem. Vi kommer att informera om rättigheter och skyldigheter angående detta. Föreläsare som är väl insatta i Sveriges sociala system kommer att berätta om detta. En före detta kriminell, ung man kommer också att delta och berätta om sina erfarenheter och hur man kommer ifrån den kriminella världen. Det är mycket viktigt att föräldrar och vårdnadshavare deltar på detta seminarium, berättar Fatou Juke vidare. 

Onsdagens program är en workshop där framgångsrika personer med gambianskt ursprung deltar. Det är bland annat författare och företagare som delar med sig av råd för att lyckas.

På fredagen står en kulturnatt på programmet. Där blir det åter musik med musiker med ursprung från Gambia och hitresta musiker från till exempel Portugal och andra europeiska länder. Musiken kommer mest att spelas på trummor. Även under denna kväll kommer Gambias alla olika tribes att vara representerade med sina typiska mönster och modeller av kläder och typiska musikstilar.  

På Kvarnbacka bollplan blir det fotbollsturnering

Seminarium, workshop och kulturnatt äger samtliga rum i Kista träff. 

Under kulturveckan uppmärksammas barnen med en egen dag. På Kvarnbacka bollplan blir det på lördagen fotbollsturnering och en massa andra aktiviteter för barn.

Mycket senare på lördagskvällen och ända fram tills morgonsolen går upp pågår den stora avslutningsfesten, Grand party. Den äger rum i en lokal i Vällingby. 

Gambias utrikesminister Dr. Mamadou Tangara överlämnade en utmärkelse från regeringen till GOIS ordförande Fatou Juke.

Alla är välkomna till arrangemangen. En del av dem kostar pengar. För barn är det alltid gratis och för medlemmar kostar det 100 kronor. 200 kronor är priset för icke medlemmar men det går att bli medlem vid entrén.  

Jag är så tacksam för alla som hjälper till

– Det är fantastiskt att vi har fått ihop ett så fint program. Vi har kunnat ordna detta med bidrag från sponsorer och till och med bidrag från Gambias regering. Jag är så tacksam för alla som hjälper till med arrangemanget, jag hade inte klarat att genomföra detta utan dem. Jag ser det som en ära att vara ordförande för GOIS och arrangera detta, säger Fatou Juke.

Vid festen på Sergels torg ställde bland annat spelare och andra volontärer från fotbollslaget Banjul FC upp. I slutet av juli finns möjlighet att delta på fotbollslagets egen kulturvecka där fotboll är i fokus. Men också aktiviteter för barn, All white party och gala fest. Mer om detta kommer närmare aktuellt datum. 

Monica Jansson