Adam Taal, Martin Mutumba, Robin Quaison och Imenella är några av Järvas profiler som genom olika initiativ ger tillbaka till området de kommer ifrån. Många menar att politikerna varken tar sitt ansvar eller förstår problemen i Järva.
– De pratar inte med oss, utan till oss, säger rapparen Imenella.
När fotbollsstjärnan Martin Mutumba växte upp hade han ingen idol med utländsk bakgrund. Åtminstone inte från Rinkeby som han själv kommer ifrån.
– När jag var liten såg jag inga coola grabbar som fortfarande var kvar i Byn och som spelade fotboll med ungdomarna. Idag är man en sån profil och då har man ännu mer motivation att vilja fortsätta inspirera, säger Martin Mutumba.
Idag tränar han killar och tjejer i fotboll och pratar med dem i centrum. Något som uppskattas av både föräldrar och barn runt om i förorterna.
– De älskar det. Föräldrarna är fett glada, tacksamma. Jag får massa kärlek från deras föräldrar. Och för mig, det där är allt, säger han.
Eldsjälar som sliter

Martin Mutumba ger en eloge till alla eldsjälar ute i orten som gör ett viktigt arbete. Många initiativ i förorterna bygger på att frivilliga engagerar sig utan att tjäna några pengar på det. Det gör att många kämpar för att skapa initiativ som kan hålla över tid.
– Det är jätte-, jättesvårt! Folk gör jättemycket utan att få någon betalning, förutom glädjen man får från barnen. Jag ser andra kämpa och kriga. Men jag säger ”ni gör det så jävla bra, fortsätt”.

En annan fotbollsspelare som blivit en inspiration för många barn i Järvaområdet är Robin Quaison. Han har själv inspirerats av Martin Mutumba under sin uppväxt och har valt att starta Quaison foundation.
– När jag såg honom så tänkte jag att jag ville göra något liknande, säger han.
Quaison har haft flera samarbeten med bland annat Folkets Husby och vill genom sina aktiviteter uppmana ungdomar att följa sina drömmar och stärka gemenskapen i området. Han menar att engagemanget saknas från politikerna, vilket har gjort att han inte förväntar sig något från dem.
– Jag förväntar mig mer från oss själva. Vi som är härifrån. Om politikerna vill göra det, jättebra. Men först och främst ska det komma från oss, säger Robin Quaison.
Robin Quaison har en tydlig bild av hur han vill påverka området han kommer ifrån. Aktiviteter ger mening
– Jag hoppas att det är någon unge som ser det jag gör och kan göra något ännu större än jag någonsin har kunnat, säger han.

Att kunna lägga ner tid och engagera sig i meningsfulla aktiviteter för barn ser artisten Adam Taal, även känd som Adam Tensta, som ett privilegium. Trots att det ofta innebär mycket slit.
– Om man bor i socioekonomiskt utsatta områden så har man per automatik inte lika mycket tillgång till fritidsaktiviteter som andra personer. Och det tycker jag är trist, säger Adam Taal.
Den gemensamma drivkraften bakom profilernas initiativ är viljan att ge ungdomarna möjligheter som de själva saknat. Nyligen startade rapparen Yasin stipendiet Amaya initiative. Stipendiet riktar sig till unga mellan 12 och 18 år med drömmar de vill förverkliga, men där förutsättningarna begränsat dem.
Att bygga med egen kraft
– Ingen politiker har gett mig initiativet som jag själv skapat. Rent ekonomiskt har folk inte råd att prioritera att deras barn ska ha råd med en hobby framför en hyra, säger Imen Mohamed.
Rapparen Imen “Imenella” Mohamed startade Unruly sundays som erbjuder gratis dansklasser för tjejer och icke-binära i Järvaområdet. När politiker och makthavare inte löste problemen med kriminaliteten bland unga valde hon att försöka hjälpa till på det sätt hon kan. Något som enligt Imenella handlar om ansvar.
– Jag tycker inte att politikerna tar ansvar. Vi är så trötta, har skrikit halsen av oss och har sagt att detta är en nationell kris sedan länge. Lösningen är inte att stänga ner fritidsgårdarna. När man är över tretton år i Rinkeby har du ingenstans att vara när du är ungdom. Då hänger de i centrum, kommer i kontakt med folk som rekryterar, säger Imenella.
Med hennes engagemang försöker hon inspirera och peppa andra som vill göra liknande initiativ till att fortsätta kämpa. Hon är övertygad om att hennes arbete och liknande initiativ behövs och att det ger effekt. Imenella uppmanar alla andra eldsjälar att aldrig sluta kämpa.
– Fortsätt att bevisa att behovet finns, för då måste politikerna böja sig. Även i ett förebyggande syfte, för jag anser att hobbys räddar liv. Jag vet, för jag kan säga att det räddade mitt liv, avslutar Imenella.
Hanna Persson
Alexandra Lindström
Chris Pettersson
Under 2025 samarbetar studenter från JMK, Enheten för journalistik, medier och kommunikation vid Stockholms universitet, med Nyhetsbyrån Järva.

