Har du någonsin tänkt på varför alla snackar skit om förorterna? Varför det är just där de flesta skjuts till döds? Och hur har det blivit normalt att tänka att vi som bor där är farliga?
Jag är så trött på hur förorten stämplas – som om vi inte är värda samma trygghet, respekt eller framtid som alla andra.
Jag har bott i Rinkeby och Tensta sedan jag var tre år gammal. Senare flyttade vi därifrån, inte för att vi själva ville utan för att mina föräldrar ansåg att området var för farligt. Men ju äldre jag blivit, desto mer har jag förstått att det inte är platserna i sig som är farliga.
Det är politikerna och makthavarna som har skapat otryggheten genom att under lång tid samla majoriteten av invandrare på samma plats, utan resurser, utan stöd, utan framtidstro. Klart att det uppstår missförstånd, konflikter, till och med skjutningar, när man pressar människor så hårt och sedan skyller på oss.
Makthavarna vill hålla oss kvar här
Titta bara på Rinkeby torg. Där finns allt man behöver för att överleva utan att behöva lämna området – pizzerior, klädbutiker, parfymbutiker, kulturhus och annat. Det får mig att tänka på två saker.
Det ena är att det känns som att makthavarna vill hålla oss kvar här, att de har byggt upp ett minisamhälle som nästan säger: “Ni behöver inte åka någon annanstans.” De har placerat orterna Tensta, Husby, Kista, Rinkeby, Akalla och Hjulsta tätt intill varandra som om vi ska stanna där.
Det andra är att man också kan se det från ett annat perspektiv: kanske försöker de faktiskt skapa trygghet och tillgänglighet genom att bygga upp allt detta? Men det betyder inte att de har löst grundproblemen.
Tamara
Under några veckor i sommar har en grupp ungdomar i Järva sommarjobbat hos Rädda barnen genom Stockholms stad. Arbetet har gått ut på att lära sig om demokratiska processer, påverkansarbete och rättigheter. De fick också skriva artiklar för Nyhetsbyrån Järva, och flera gör det under pseudonym.

