ungdomar står hand i hand i ring runt ett minnesmonument för de som dödades på Utøya
Kista grundskola gjorde under sin Demokratiresa ett besök på Utøya. Här vid minnesplatsen för de som dödades den 22 juli 2011.

Det här var bland de bästa och mest lärorika resorna jag har varit på. Vi steg på i Kista och åkte hela vägen till Oslo. Väl där skulle vi få besöka Svenska kyrkan, Al-Nuur moskén, och Judiska församlingen, få se olika minnesmonument och vandra runt i staden med vacker sol i ansiktet.

Tack till Kista grundskola för att jag fick äran att följa med på denna otroligt viktiga och lärorika demokratiresa till Oslo.

Att tillsammans med en av era klasser få besöka kyrka, moské och synagoga, och se hur olika trosuppfattningar kan existera sida vid sida, har varit både vackert och hoppfullt.

Annons:

Ni gör något som är större än bara undervisning. Ni formar framtida medborgare. Ni ger unga människor verktyg att tänka kritiskt, känna med andra och stå upp för det som är rätt.

Pernille, vår guide, var verkligen påläst. Inget fick missas längs vägen, hon fördjupade sig kring Norges historia, demokratin och dess innebörd. Det var just det som var temat för resan, demokrati.

Vi fick även besök på vårt hotell från självaste Ali Esbati som berättade om sin senaste bok och om när han befann sig på Utøya den 22 juli 2011. Jag har alltid velat träffa honom.

Dagen efter avslutade vi resan med att åka ut till Utøya. En mycket vacker plats, med något så hemskt som inträffat där. Men de har lyckats med att låta kärleken besegra hatet. Det var väldigt fint att uppleva.

Det borde vara obligatoriskt för varje skola att åka på en sådan resa.

Jag är son till lasermannens sista överlevare. Därför kändes det extra viktigt för mig att även få ta del av Kista grundskolans demokratikväll den 21 maj.

Eleverna fick öppna upp sina hjärtan och dela med sig av allt de burit med sig hem från resan till Norge, inför nära och kära, lärare och vänner. Det blev en kväll fylld av eftertanke, mod och hopp.

Jag fick den stora äran att själv följa med på den här resan. En resa som berörde mig på djupet och som kommer stanna kvar i mitt hjärta resten av livet. Att tillsammans få besöka platser präglade av både sorg och hopp, att samtala om demokrati, människovärde och vikten av att stå upp för varandra – det gör något med mig.

För mig blev det mer än bara en resa. Det blev ett bevis på att nästa generation bär på kraften att bygga ett varmare, modigare och mer inkluderande samhälle. Och när jag såg elevernas presentationer fylldes jag av stolthet och framtidstro.

Det är i sådana här stunder man förstår hur viktigt det är att vi aldrig slutar prata med varandra, aldrig slutar lära oss av historien, och aldrig slutar tro på ungdomarnas förmåga att förändra världen.

Mustafa Zatara