Veckans träningar inför söndagens uppvisningsmatch lockade många. På onsdagen kom drygt 20 killar ner till Hjulsta bollplan, trots isande kalla vindar och tunga regnmoln.
Alla som någon gång har haft en fotbollstokig ungdom i sin närhet, vet att stora drömmar om ett liv med en framtid där fotbollen blir både livsstil och jobb kan vara väldigt närvarande.
Till träningen har både killar som redan spelar i ett lag, och som inte gör det, kommit.
– Det vi vill med det här initiativet, är att ge unga med den drömmen tips och goda råd för hur de ska komma vidare mot sitt mål, säger Ahmed Jama, en av dagens tränare.
Han fortsätter med att det inte bara är viktigt att vara bra på planen, utan att killarna måste förstå vikten av att ha ordning på sina saker och att komma i tid.
– Förra året var det en spelare som var aktuell för att få kontrakt, som missade det på grund av att han inte passade tiden, det är såklart jättetråkigt.
Ahmed och de andra tränarna har alla erfarenhet av att träna akadimilag både i och utanför Stockholm, så de vet vad de talar om.
En av de spelare som kommit hit idag är Dawod. Han är 15 år och spelar i Som United. Han säger att en stor anledning till att han kom hit är att han tar alla chanser att spela fotboll.
– På sommarlovet vill jag inte bara lata mig, jag vill träna och samtidigt hänga med kompisar och lära känna nya vänner.
På söndag blir det match på Knutby bollplan, och då kommer ledare från de stora klubbarna att vara på plats. Jag frågar Dawod vilket som är hans drömlag.
– Det spelar ingen roll, bara jag får spela fotboll!
Annika Skarf





