R&B-sångerskan Cherrie är tillbaka på Allsång på Skansen. Onsdagen den 22 juli står hon återigen på Sollidenscenen. Fyra år efter sin debut i programmet sommaren 2021. Den här gången inviger hon sitt set med den nya låten LE! från sitt nya album IFTIIN.
– Låten Cherrie kommer att framföra är LE! från hennes nya album IFTIIN. Därefter fortsätter hon med allsång, säger hennes manager Susanna Boder.
Låten LE! är det fjärde spår på albumet och handlar om att stänga av omvärlden för att kunna lyssna inåt. Att le genom livets svåra stunder.
– IFTIIN betyder “ljus” på somaliska. Det markerar Cherries återkomst till R&B och albumets tema kretsar kring dualitet. Att känna sig ensam och kämpa, men samtidigt bära på ljus och hopp.
Albumet består av elva spår och inleds med Välkommen. Ett intro där den brittiska rapparen Nines, tidigare samarbetspartner på låten Stalker Interlude, lämnar ett röstmeddelande fyllt av uppskattning. Spåret är lugnt och varsamt producerat, med background vocals som ger ett nästan afrobeats-liknande driv. Tonen sätter stämningen för resten av projektet.
en dagboksliknande resa
Ett av de mest personliga spåren är Habiba, där Cherrie sjunger på somaliska. Låten är en hyllning till hennes bortgångna moster som även är hennes musikaliska förebild.
Det som särskiljer detta projekt från hennes tidigare är att albumet har varit ett “passion projekt” för sångerskan, enligt hennes team. Tidigare brukade hon oftast jobba med en och samma producent per album. För detta projekt har hon samarbetat med flera olika för att verkligen få fram det specifika temat och det unika soundet.
Trots att varje låt är unik är IFTIIN ett sammanhållet och genomtänkt verk. Cherrie bjuder in lyssnaren på en dagboksliknande resa genom teman som ensamhet, svek, kärlek, tacksamhet, andra chanser och inre kamp.
Sångerskan har haft ett intensivt år bakom sig. Med ett nytt album, sin första turné i Afrika, där hon bland samarbetade med lokala artister. Nu väntar en sommar fylld av spelningar runt om i landet.
Khadijah Mire

