Ali Shohani, 25, är årets första praktikant som kommer för att förstärka redaktionens arbete.
– Jag är utbildad lärare i grunden, men studerar nu en ettårig journalistutbildning på Uppsala universitet.
Ali är gymnasielärare i engelska och religion, och tog sin examen sommaren 2024. Han vikarierade lite som lärare, men istället för att börja söka fast jobb bytte han inriktning.
– Jag hittade en påbyggnadskurs i journalistik i Uppsala, en ettårig utbildning, med praktisk inriktning, och tänkte att det var perfekt.
Han säger att han alltid varit intresserad av journalistik, även om han vet att arbetsmarknaden är tuff.
– Ja, jag vill inte bli journalist för att det ska vara lukrativt. Min förhoppning är att berätta historier som sällan lyfts eller får synas. Jag vill att alla ska känna sig sedda, hörda och representerade.
Jag var aktiv i Förenade förorter och har många vänner här
Numera bor Ali i Solna, men han är uppväxt i söderort. Trots detta så är Järva inte okänd mark för honom.
– När jag gick i gymnasiet då var jag mycket här i Rinkeby, och i hela Järva. Jag var aktiv i Förenade förorter och har många vänner här, även om en del av dem har flyttat härifrån sedan dess.
Samtidigt som han studerar, arbetar han på en biograf, och på fritiden spelar han in en film.
– Jag är både fotograf, producent och manusförfattare. Mina vänner och arbetskamrater ställer upp som skådespelare.
Han rycker lite urskuldande på axlarna.
– Jag vill göra allt på en gång, det är mitt problem.
Men nu är det lokaljournalistik som gäller i tre veckor framåt. Han har bara hört gott om Nyhetsbyrån Järva.
– Ja, det är en lokaltidning med stark förankring som vill områdets bästa, av området och för området. Jag hoppas lära mig lite god journalistik.
Kerstin Gustafsson Figueroa

